Historyczne regaty w Pizie
Dziś przedstawiamy drugi tekst dotyczący czerwcowych uroczystości w Pizie, powstały przy współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą językową ILM.
17 czerwca co roku w Pizie po nocy z Luminarą odbywają się Regaty San Ranieri. Przed wioślarskimi zawodami przez miasto wzdłuż rzeki Arno przechodzi widowiskowy, uroczysty pochód. W zawodach uczestniczą cztery drużyny reprezentujące cztery historyczne dzielnice Pizy:
- Dzielnica Sant’Antonio (kolor zielony)
- Dzielnica Santa Maria (kolor niebieski)
- Dzielnica San Martino (kolor czerwony)
- Dzielnica San Francesco (kolor żółty)
Instytut kibicuje oczywiście drużynie Sant’Antonio, bo właśnie w tej dzielnicy znajduje się szkoła. Każda dzielnica ma swoją drużynę i własną łódź – nazywa się je „fregate stefaniane” (fregaty stefanowe) – nazwa wywodzi się z rycerskiego zakonu Św. Stefana, założonego przez Medyceuszy.
Na zdjęciu fregata dzielnicy Santa Maria:
Każda drużyna złożona jest z ośmiu wioślarzy, jednego sternika (najczęściej chłopca lub dorosłego o drobnej budowie ciała) i wspinacza, który siedzi na końcu łodzi. Łodzie pokonują odcinek rzeki Arno, by zbliżyć się do dużej platformy zakotwiczonej na środku rzeki, gdzie na maszcie powiewa flaga Palio di San Ranieri (w niebieskim kolorze z symbolami Świętego).
Kiedy łódź dotrze to platformy, wspinacz zaczyna wspinać się po jednej z czterech lin na maszt, na którym powiewa flaga. Wspinacz, który jako pierwszy zdobędzie flagę, przyniesie zwycięstwo swojej drużynie i dzielnicy.
Te wioślarskie zawody sięgają korzeniami do krwawej, morskiej bitwy pod Lepanto w 1571. Chrześcijańskie oddziały po dostaniu się na turecki okręt flagowy zdobyły po walce turecką flagę, która powiewała na szczycie masztu. Dziś podobnie flagę zdobywają wspinacze czterech historycznych dzielnic Pizy.
Jeśli jesteście fanami zawodów wioślarskich i przedstawień historycznych, nie możecie przegapić Palio di San Ranieri. Konkurs poprzedzony jest widowiskowym pochodem, podczas którego mieszkańcy czterech dzielnic w tradycyjnych, średniowiecznych strojach przechodzą przez miasto w kierunku rzeki Arno, by przy uroczystych fanfarach i dźwiękach trąb przenieść swoje łodzie i przygotować do startu w zawodach. Podczas tego przemarszu drużyny wyzywają się wzajemnie na pojedynek, podgrzewając atmosferę wzajemnej rywalizacji
W całej Toskanii pokazy tego typu są nadal powszechnie i uroczyście obchodzone, zachowując swą wieloletnią tradycję, która tak ożywiała miasta regionu w Średniowieczu. W przeszłości bardzo powszechna była rywalizacja między dzielnicami miast – rywalizacja polityczna, gospodarcza i kulturowa. Do dziś zmagania te utrwalone są w tradycji współzawodnictwa tak bardzo charakterystycznego dla Toskanii, jak np. znane na całym świecie wyścigi konne na głównym placu w Sienie – tzw. Palio di Siena, które przyciąga dziś do miasta tysiące turystów z całego świata. W Pizie zachowały się dwa wydarzenia związane z odwieczną rywalizacją między dzielnicami – Palio di San Ranieri (regaty) oraz Gioco del Ponte.
Tekst powstał przy współpracy z Alessio Nesi z Istituto Linguistico Mediterraneo w Pizie.