Jak wyjść poza poziom średnio zaawansowany w języku włoskim
Wiele osób po początkowym okresie pełnej entuzjazmu nauki i zaangażowania, zatrzymuje się po kilku latach na poziomie B1-B2. Chociaż nadal uczą się i biorą udział w kursach, ich poziom języka nagle zatrzymuj się w miejscu i utrzymuje na tym samym poziomie przez bardzo długi czas. Lingwiści określają to zjawisko “fosylizacją”, która może dotyczyć wszystkich lub tylko wybranych aspektów języka, takich jak gramatyka, słownictwo lub umiejętności swobodnej komunikacji. Dziś przedstawię pomysły na przełamanie tej frustrującej niemocy, która często pojawia się w procesie bardziej zaawansowanej nauki języka obcego.
- Spraw, by nauka stała się przyjemna.
Ucz się z materiałów, które są dla Ciebie interesujące, angażują Twoją uwagę i sprawiają, że poszerzasz wiedzę z dziedzin, które Cię interesują w Twoim ojczystym języku. Rozwijaj swoje zainteresowania korzystając z włoskojęzycznych źródeł takich jak: książki, strony internetowe, kanały na YouTube czy kursy online (np. Edx.org, Coursera, Futurelearn). Platforma Edx.org obecnie oferuje 56 kursów akademickich w języku włoskim.
Oglądaj filmy i seriale, które zwykle oglądasz po polsku, ale tym razem w języku włoskim. Na Netflixie wybierz włoski dubbing swojego ulubionego serialu. Każdy odcinek obejrzyj 2-3 razy, notując całe zwroty i zdania z nowymi słowami. Organizuj notatki według własnych kryteriów, np. tematycznych, sytuacyjnych, związanych z rejestrem języka (język potoczny, język formalny). Możesz wykorzystać kolory, rysunki, zdjęcia i materiały dodatkowe, tworząc kolaże lub mapy myśli (mind maps). To aktywna forma oglądania. Podobnie możesz podejść do czytanych książek (intensive reading).
Siamo ciò che ripetutamente facciamo. L’eccellenza non è un’azione, ma un’abitudine (Arystoteles)
Gdy jesteś zmęczony i zestresowany, posłuchaj materiałów w języku włoskim, które pomogą ci się zrelaksować (np. seria Headspace na Netflixie, nagrania z relaksującymi wizualizacjami i afirmacjami na YouTube).
Przeplataj oglądanie filmów i seriali w sposób bierny oraz aktywny. Podczas oglądanie biernego skup się na relaksie i wybierz proste lub już dobrze znane materiały, bez notowania i sprawdzania nowych zwrotów lub słów. Ciesz się samym oglądaniem, nie skupiaj się na słowach i zwrotach, których nie rozumiesz. Podczas oglądania aktywnego potraktuj krótszy materiał filmowy jako czysto dydaktyczny i wykorzystaj go, aby zdobyć nową wiedzę. Zapisuj nie tylko nowe zwroty i słówka, ale także te, które już dobrze znasz, aby je utrwalić i móc do nich później wrócić. Wypisz wyrażenia składające się z kilku słów, które bardzo często występują w języku włoskim razem (tzw. chunks). Podejście takie skupia się na nauce całych zwrotów i wyrażeń, a nie tylko pojedynczych słów (approccio lessicale). Podejście leksykalne i koncepcja chunks pomaga nam przyswoić język obcy w sposób bardziej naturalny i efektywny, co pozwala nam szybciej i skuteczniej porozumiewać się w nowym języku, oferując nam gotowe zwroty i typowe połączenia słów. Ograniczymy w ten sposób naturalną skłonność do typowych błędów wynikających z odwoływania się do struktury języka polskiego, gdy mówimy w języku obcym.
Myśl pozytywnie o procesie nauki, wizualizuj swoje szybkie postępy językowe i umiejętność swobodnej komunikacji. Co da ci zaawansowana znajomość języka włoskiego? Jakie możliwości mogą się pojawić dzięki niej w twoim życiu? Dopisuj regularnie dodatkowe odpowiedzi i pomysły. W chwilach zwątpienia zaglądaj do tej listy, by się zmobilizować do dalszej nauki.
Ogni volta che impariamo qualcosa di nuovo, diventiamo qualcosa di nuovo (Leo Buscaglia)
- Szukaj informacji zwrotnej, poprawiaj swoje błędy.
Szukaj informacji zwrotnej i pomocy native speakerów, nauczycieli języków lub partnerów wymiany językowej. Polecam nosić przy sobie mały notatnik, w którym będziecie notować najczęstsze błędy, a obok nich poprawną wersję. Często z tymi samymi błędami można “iść” przez życie latami, dopóki nie zostaną przez kogoś skorygowane. Nie bój się błędów i poprawiania przez nauczyciela czy native speakera. Notuj swoje wątpliwości językowe (pojawiające się w różnych sytuacjach) w notesie i wyjaśniaj je na spotkaniu z nauczycielem lub szukaj pomocy na forach językowych (np. HiNative).
- Zanurz się w języku i włoskiej kulturze.
Szukaj okazji do zanurzenia się w języku, np. poprzez programy immersji językowej lub podróże do Włoch. Dostęp do internetu pozwala dziś stworzyć małą Italię w domowym zaciszu. Otocz się włoskimi magazynami, książkami, wiadomościami. Oglądaj włoską telewizję, słuchaj włoskiego radia i włoskich piosenek. Polecam platformę RaiPlay.it, na której znajdziecie filmy, seriale i programy dokumentalne. Stwórz listę swoich ulubionych. Oglądaj włoskie filmy i seriale dostępne na platformach streamingowych, z których korzystasz. Korzystaj ze stron i aplikacji ułatwiających korzystanie z autentycznych materiałów językowych:
Language Reactor (umożliwia oglądanie włoskich filmów i seriali jednocześnie z włoskimi i polskimi napisami, podobną funkcję oferuje dla kanałów na YouTube, obecnie działa wyłącznie na przeglądarce Chrome);
Improve your Italian pronunciation using YouTube (youglish.com) (po wpisaniu interesującego nas słowa otrzymujemy materiały video, w których ono się pojawia, wszystkie materiały są z napisami w danym języku).
Idź do kina na włoski film, do włoskiej restauracji w twoim mieście, bierz udział w spotkaniach z native speakerami na żywo i online. Poszukać nauczyciela w swojej okolicy lub na platformach interneowych (Italki, Prepy itp.)
Imparare una lingua non significa solo imparare parole diverse per le stesse cose, ma imparare un altro modo di pensare alle cose (Flora Lewis)
Jeden komentarz
Zofia
Kiedy chcesz kupić sobie prezent, kup włoską powieść! Czytanie książek i sprawdzanie słówek to najlepszy sposób na osiągnięcie językowej eccellenzy 🙂