Wszystkie wpisy

“Sycylijskie lwy” Stefanii Auci – burzliwe losy słynnej włoskie rodziny Florio

Sycylijskie lwy to powieść historyczna, która przenosi nas w piękną, złożoną i pełną konfliktów Sycylię XIX wieku. Powieść napisana przez Stefanię Auci opowiada historię sycylijskiej rodziny Florio, która swoją przedsiębiorczością doszła od biedy do ogromnego bogactwa i awansu społecznego. Rodzina Florio należała do najbogatszych włoskich rodzin , a Stefania Auci przybliża nam dziś w swojej powieści prawdziwe i zawiłe jej losy. Dzięki niej otrzymujemy kawałek autentycznej Sycylii tamtych lat. W poniższym materiale Autorka opowiada o swojej pracy nad książką:

Do dziś na Sycylii można podziwiać dowody świetności i bogactwa rodziny Florio:

  • Palazzina dei Quattro Pizzi (Palermo),
  • Villa Florio (Favignana),
  • Villino Florio (Palermo, Rzym),
  • Villa Igiea (Palermo).

Książka maluje przed nami obraz Sycylii XIX wieku, społeczne podziały i trudności, z jakimi musieli się mierzyć bohaterzy. Poznacie trudy życia przedsiębiorców, społeczne podziały i sztywne normy obyczajowe. Strony powieści przeniosą was na słoneczną Sycylię, ale nie tę wyidealizowaną i pełną zapierających dech w piersiach malowniczych widoków, lecz tę pełną konfliktów politycznych, rodzinnych i osobistych, trzęsień ziemi, ciężkiej pracy i życia pełnego poświęceń i wyrzeczeń. Język powieści nie należy do najprostszych i mnie czytanie jej z początku szło dość opornie. Książka naszpikowana jest archaizmami, co może trochę zniechęcać, ale zachęcam by wytrwać w lekturze i dać się przenieść w trudne czasy niezwykłego rozkwitu fortuny autentycznej włoskiej rodziny. Fakt, iż są to w dużej mierze prawdziwe losy, a nie całkowicie fikcyjna powieść, nadaje trudnym losom jej bohaterów szczególną wagę, podziw i szacunek.

Kanał il Librario zabierze was wraz z autorką w miejsca, bliskie rodzinie Florio, które znajdziecie w również w książce:

źródła:

Florio – Wikipedia

https://it.wikipedia.org/wiki/Palazzina_dei_Quattro_Pizzi

https://it.wikipedia.org/wiki/Villino_Florio

https://it.wikipedia.org/wiki/Villa_Florio_(Favignana)

https://it.wikipedia.org/wiki/Villa_Igiea

Villino Florio (Roma) – Wikipedia

Tekst zawiera linki afiliacyjne.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *