Przewodnik,  Toskania,  Wszystkie wpisy

Śladami toskańskich posiadłości Pucciniego

Lucca

Lukka to jedno z piękniejszych toskańskich miasteczek, spokojne, pełne czaru i elegancji. Urokliwe uliczki i piękne place otoczone są czterokilometrowym średniowiecznym murem, po którym można spacerować lub jeździć rowerem szeroką alejką. Lukka to miejsce pełne muzyki. Tutaj urodził się Giacomo Puccini. Możecie odwiedzić tu jego rodzinny dom i poświęcone mu muzeum:

 

Corte San Lorenzo, 9
55100 Lucca
info@puccinimuseum.it

Właśnie w tym budynku spędził swoje dzieciństwo.Na Piazza Cittadella znajduje się pomnik w brązie z 1994 roku przedstawiający kompozytora. Autorem pomnika jest włoski artysta Vito Tongiani. Puccini posiadał liczne domy także poza Lukką.

 

Torre del Lago

Jego ulubiona willa znajduje się w miejscowości Torre del Lago.  Dziś znajduje się tam muzeum, którym kierowała wnuczka Simonetta, aż do swojej śmierci w 2017 roku. Właśnie tu, w prywatnej kaplicy, spoczywa Puccini wraz z rodziną. Historyczne nagranie z jego pogrzebu w Brukselli:

Tu znajdziecie informacje dla zwiedzających, zdjęcia willi i jej wnętrz. Willa znajduje się 23 km od Lukki w stronę Viareggio. W miejscowości odbywa się także coroczny  Festiwal Puccini:

 

Viareggio

Także w nadmorskim Viareggio znajduje się jeden z jego domów – Villa Puccini. Mieści się ona w eleganckiej dzielnicy Marco Polo. Obiekt niestety aktualnie jest zamknięty dla zwiedzających. Autorami projektu willi byli: Vincenzo Pilotti i Federigo Severini. Projekt powstał na podstawie dokładnych wytycznych samego kompozytora. Korespondencja, dotycząca planów budynku, między Puccinim a projektantami, zachowała się do dziś. Budynek okazjonalnie otwierany jest zwiedzającym. Informacji udziela muzeum w Lukce. Willa znajduje się na rogu Vialle Michelangelo Buonarotti i Via Marco Polo, czyli przy samym placu Piazza Giacomo Puccini.

 

Chiatri

Pierwszym zakupionym przez Pucciniego domem była willa w Chiatri. W 1898 kupił pięknie położoną starą Willę Samminiati, którą gruntownie odrestaurował. Miejsce to nie miało wtedy jeszcze drogi  dojazdowej i większość materiałów dostarczana była transportem z użyciem zwierząt, z oddalonej o 4 km od willi miejscowości Farneta. Autorem projektu było Giuseppe Puccinelli. Puccini bardzo nalegał, by wybudowano porządną drogę dojazdowa do Chiatri. Zadeklarował nawet, że pokryje większość kosztów. Projekt jednak nie doszedł do skutku. Miejscowość doczekała się drogi dopiero po śmierci kompozytora. Artysta wraz z żoną z rzadka przebywał jednak w swojej nieruchomości. Żona Elvira nie lubiła tego miejsca. Tu skomponował operę “Dziewczyna ze Złotego Zachodu”.

 

Ansedonia

Do artysty należała też antyczna wieża usytuowana na plaży w Ansedonii Torre della Tagliata (Torre Puccini). Nabył ja w 1919 roku. Było to jego ulubione miejsce odosobnienia.

 

Prócz licznych nieruchomości, Puccini kolekcjonował także samochody. Miedzy rokiem 1901 a 2024 kupił 13 najnowszych modeli samochodów. Oto niektóre z nich:

(1901) De Dion-Bouton, (1902) Clément-Bayard, (1903) Lancia, (1904) Fiat 60 HP, (1907) Phateon-La Buire, (1908) Lancia Dialfa, (1910) Itala, (1914) Fiat TRE, (1919) Fiat 501, (1922) Lancia Trikappa, (1924) Lancia Lambda.

Właśnie tymi samochodami poruszał się często z zawrotnymi, jak na tamte czasy prędkościami, między Lukką, Viareggio i Torre del Lago.

 

 

Źródła:

http://ricerca.gelocal.it/iltirreno/archivio/iltirreno/2001/09/01/LTF03.html

http://www.luccaindiretta.it/versilia/item/102505-apertura-straordinaria-per-la-villa-di-puccini-a-viareggio.html

http://iltirreno.gelocal.it/versilia/cronaca/2015/04/18/news/la-villa-di-turandot-si-apre-alla-citta-1.11259934#gallery-slider=undefined

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *