Przewodnik,  Toskania,  Wydarzenia

Luminara – niezwykłe widowisko świetlne

Toskania w czerwcu oferuje odwiedzającym liczne atrakcje związane z hucznie obchodzonymi od wieków w tym własnie miesiącu lokalnymi uroczystościami. Piza świętuje niemal przez cały czerwiec – mają wtedy miejsce 4 najważniejsze wydarzenia z życia miasta:

  • Luminara di San Ranieri,
  • historyczne regaty San Ranieri,
  • Gioco del Ponte – Gra o most,
  • Historyczne regaty morskich republik (co 4 lata)

Alessio Nesi z ILM Istituto Linguistico Mediterraneo w Pizie przybliży nam dzisiaj genezę Luminary – święta patrona Pizy.

Luminara di San Ranieri odbywa się w Pizie co roku 16 czerwca. Święty Ranieri został patronem Pizy w 1284 roku. W 1688 r. Kosma III Medyceusz postanowił przenieść urnę z jego prochami do Katedry w Pizie. Jak mówi legenda, z tej okazji w całym mieście odbyła się pamiętna uroczystość, a trasa, którą urna z ciałem świętego była niesiona z dawnej siedziby do Katedry została nadzwyczaj pięknie oświetlona przez mieszkańców olejowymi lampkami i świecami. Prawdopodobnie wydarzenie to nie miało jednak miejsca, ale weszło na stałe do tradycji ludowej miasta. W kolejnych latach w noc wspomnienia śmierci patrona miasta ulice ponownie przyozdabiano olejowymi lampkami. Zwyczaj ten szybko się przyjął i z czasem stał się oficjalną tradycją w Pizie. Pierwszy dokument historyczny, w którym znajdujemy dowody na jej istnienie, sięga 1337 roku. Można w nim znaleźć zapiski na temat wydatków czynionych na zakup świec i lamp z okazji święta. Z biegiem lat scenografie oraz technologie świetlne uległy znacznej ewolucji, a w XVIII w. zaczęto przytwierdzać do budynków specjalne drewniane panele. Światła zniczy umocowanych na drewnianych konstrukcjach zwanych potocznie Biancheria (bielizna) ze względu na ich biały kolor, podkreślały lub przeobrażały strukturę fasad nadając ulicom miasta romantyczny, baśniowy kształt.

fuochi d'artificio

Dzisiejsze obchody tej uroczystości (określanej nazwą Luminara od 1800 roku) pozostają niemal niezmienione od 1700 roku, kiedy to na stałe zagościły w życiu miasta. Co roku ponad 10 000 lampek umieszczanych jest na białych konstrukcjach mocowanych na budynkach wzdłuż rzeki. Całą noc bulwary Arno mienią się jasnym, ciepłym światłem tysięcy płomieni, które odbijają się w spokojnych wodach rzeki tworząc niezwykle sugestywne i romantyczne widowisko. Także Plan Cudów (Piazza dei Miracoli) oświetlony jest tej nocy wyłącznie naturalnym światłem – lampkami olejowymi umieszczanymi na blankowaniach murów i wzdłuż łuków Krzywej Wieży. Ten sposób oświetlania w przeszłości bardzo powszechny, dziś już prawie niespotykany, zachował się jedynie w Pizie, gdzie można podziwiać tak duży obszar oświetlony wyłącznie naturalnym światłem. Ten kto będzie spacerował wzdłuż rzeki lub będzie miał szczęście znaleźć się w jednej z przystrojonych światłami kamienic, będzie miał wrażenie, jakby znalazł się w innej epoce, jakby otworzyły się przed nim drzwi historii ukazując Pizę czasów Michała Anioła oraz wielkiego rodu De Medici, pełną ówczesnego piękna i niezwykłości.

biancheria

Znicze wykorzystywane podczas Luminary mają specjalną konstrukcję, która sprawia, że płomień jest wyjątkowo jasny i odporny na wiatr. Przez wiele lat używano szklanych zniczy. Od 1999 roku dla bezpieczeństwa zamieniono je na specjalne znicze stożkowe z przezroczystego plastiku, które można wygodnie mocować na metalowych pierścieniach.

coni

By jeszcze bardziej uatrakcyjnić święto, o północy (rozpoczęcie Dnia Patrona – Santo Patrono) miasto rozświetlają spektakularne sztuczne ognie. Początkowo sztuczne ognie wystrzeliwane były jedynie z cytadeli, dopiero od 1999 roku spektakl został wzbogacony o 5 platform umieszczanych na rzece. Czasem obok tradycyjnych sztucznych ogni wykorzystywane są również pirotechniczne wodospady. W 2015 obserwowaliśmy wyjątkowo widowiskowy pokaz – most Ponte di Mezzo w całości został pokryty wodospadem sztucznych ogni, które wpadały bezpośrednio do rzeki tworząc niezwykle barwne i sugestywne widowisko. Obecnie jest to jedno z największych i najpiękniejszych pokazów tego typu w Europie. Aby nadać miastu jeszcze bardziej romantyczny i magiczny charakter w ostatnich latach Luminarę wzbogacono o znicze unoszące się na wodzie oraz wypuszczane w powietrze lampiony, a wszystko to odbywa się przy pięknej muzyce towarzyszącej rytmicznej grze sztucznych ogni.

fuochi d'artificio 2

Jeśli jesteście pasjonatami włoskiej kultury, nie możecie przegapić tego wyjątkowego wydarzenia będącego historyczną rekonstrukcją uroczystości obchodzonych w Pizie od kilkuset lat. Święto rozpoczyna się zaraz po zachodzie słońca, gdy zapalają się wszystkie światła. Polecamy spróbować wtedy także lokalnych potraw na stoiskach ustawianych wzdłuż rzeki. Całą noc można spacerować po przystrojonych bulwarach Arno ciesząc się tym niesamowitym, świetlnym widowiskiem oraz podziwiać migoczące refleksy zniczy i sztucznych ogni na wodzie. Jeśli uda wam się wstać kolejnego dnia o piątej rano, polecamy spacer lub przejażdżkę rowerem wzdłuż rzeki przed wschodem słońca, przy świecących jeszcze lampkach. Miasto jest wtedy całkiem wyludnione – wszyscy odsypiają szaleństwa poprzedniego wieczoru, a wy będziecie mogli podziwiać w ciszy i skupieniu budzenie się miasta. Kolejnego dnia kontynuowane będą uroczystości ku czci patrona – 17 czerwca odbywają się coroczne regaty San Ranieri.

Przy współpracy z:

Alessio Nesi, ILM Istituto Linguistico Mediterraneo.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *