Sperlonga po latach odkrywa swój skarb
Sperlonga – przepiękne, nadmorskie miasteczko w regionie Lacjum ze starym miastem, pełnym małych, wąskich, krętych uliczek i białych kamienic, usytuowanym na szczycie wzgórza. Nazwa wywodzi się z naturalnych grot skalnych, które licznie tu występowały tzw. speluncae.
Nieopodal starego miasta przy plaży znajdziecie prawdziwą perłę archeologii – ruiny okazałej niegdyś willi Tyberiusza. Skarb ten odkryto dopiero w 1957 roku przy okazji budowy drogi między Gaetą a Terraciną. Niektóre z odkrytych przypadkiem rzeźb okazały się greckimi rzeźbami z epoki hellenistycznej (z ok. 180 roku p.n.e.).
W 1963 r. w miejscu odkrycia niezwykłych ruin zbudowano narodowe muzeum archeologiczne. Obejmuje ono dziś teren ruin willi Tyberiusza (ur. w 42 roku p.n.e.; zm. w 37 roku n.e.), naturalną grotę (Grota Tyberiusza), oraz ruiny basenu (część służąca do hodowli ryb oraz część dekoracyjna). Dziś możemy sobie tylko wyobrażać jak majestatyczna była to budowla i jak wystawne życie wiódł tu Tyberiusz.
Mieszkańcy Spelongi często padali ofiarą piratów, którzy następnie brali ich w niewolę. Największą grozę budził najsłynniejszy turecki pirat, jaki grasował po Morzu Śródziemnym – Barbarossa (1487-1546). Napadł on na Sperlongę w 1534 niszcząc niemal całe miasteczko. Kolejny raz miasto zostaje zniszczone w 1622 przy okazji kolejnego ataku piratów otomańskich. Sperlonga przez lata zaznała wiele biedy. Dopiero od 1957 roku dzięki niezwykłemu odkryciu i wykopaliskom staje się coraz bardziej popularna. Do popularności tej przyczynił się także słynny, włoski aktor, Raf Vallone, który zakochał się w tym białym, spokojnym miasteczku w otoczeniu wspaniałej przyrody.
Przez dziesiątki lat wracał tu jako turysta zarażając swym zachwytem liczne, zaprzyjaźnione sławy. Za jego namową Sperlongę odwiedzali także: Albert Camus, Arthur Miller, Marlene Dietrich, Brigitte Bardot, Luchino Visconti, Andy Warhol, Natalia Ginzburg. W dużej mierze dzięki niemu uboga Sperlonga stawała się znanym, coraz bardziej popularnym, międzynarodowym, nadmorskim kurortem. Raf Vallone miał tu nad morzem willę z tarasami, która niestety została zniszczona przez silne uderzenia morskich fal w 2010 roku.
W 2011 r. z powodu zagrożenia zawaleniem, krewni nieżyjącego już aktora postanowili dokonać rozbiórki słynnej willi. Stała ona w bezpośrednim sąsiedztwie z muzeum i decyzję o rozbiórce podjęto także ze względu na jego bezpieczeństwo.
Sperlonga przyciąga dziś również wielbicieli wspinaczki z całej Europy. Te niezwykle urokliwe miejsce polecam odwiedzić późną wiosną lub wczesną jesienią. We wrześniu jest tu garstka turystów, ceny znacznie niższe niż w sezonie, a pogoda idealna na zwiedzanie i na opalanie. Z Rzymu łatwo dotrzecie tu pociągiem. Należy wysiąść na stacji w Fondi, a następnie miejskim autobusem dojechać do centrum Sperlongi. Przystanek autobusowy znajduje się przed dworcem, bilety kupicie w kiosku przy peronie. Autobusy skorelowane są z pociągiem, jednak poza sezonem jest ich znacznie mniej. Upewnijcie się więc u kierowcy, czy jedzie do Sperlongi, a nie do centrum Fondi.
Jeden komentarz
Edyta
Zaciekawiło mnie to miejsce, Do Włoch mi daleko, ale muszę koniecznie je odwiedzić!