Lacjum,  Przewodnik,  Rzym,  Wszystkie wpisy

Dzielnice Rzymu: EUR

EUR to jedna z ciekawszych architektonicznie dzielnic Rzymu. Zupełnie inna niż centrum starego miasta. Tu znajdziecie rzymską nowoczesność, biurowce a nawet Kwadratowe Koloseum (Colosseo Quadrato).

Dziś znajduje się tu biznesowe centrum Rzymu i dzielnica mieszkaniowa. To również miejsce bardzo chętnie wybierane przez włoskich filmowców. W latach 30-tych Mussolini wybrał te tereny jako miejsce Światowej wystawy. Stąd też nazwa EUR – skrót od słów – Esposizione Universale di Roma (Wystawa światowa w Rzymie, która miała się tu odbyć w 1942 roku). W 1938 zaprezentowany został projekt zabudowy powierzchni obejmujący 4 kilometry kwadratowe. Ze względu na wybuch wojny targi jednak się w Rzymie nie odbyły. Budynki zaczęto odbudowywać po wojnie. Inspiracją dla projektu była architektura Cesarstwa Rzymskiego połączona z nowoczesną formą. Uzyskano w ten sposób efekt monumentalizmu bez ozdobników i detali.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem dzielnicy jest Palazzo della Civiltà Italiana, zwany tez Kwadratowym Koloseum. To przykład architektury faszystowskich Włoch. Budynek miał być gotowy na EXPO, które miało się tu odbyć w 1942. Była to również ważna data dla Mussoliniego. Chciał w ten sposób uczcić 20-lecie faszystowskiego reżimu. Napis, który widać na budynku: Un popolo di poeti di artisti di eroi, di santi di pensatori di scienziati, di navigatori di trasmigratori, oznacza Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników.

Budynek wynajmowany jest aktualnie przez firmę Fendi. W 2017 roku na dachu budynku powstała, w ramach kampanii reklamowej Fendi, największa we Włoszech kaligrafia, którą wykonał Pokras Lampas – rosyjski artysta. Jak to w Rzymie i w sztuce bywa, nie wszyscy są jej zwolennikami.

Dach Kwadratowego Koloseum

Idealnym miejscem na relaks jest Parco Centrale del Lago, czyli park ze sztucznym jeziorem. Tu też znajduje się słynna lodziarnia i cukiernia Giolitti (adres: Viale Oceania 90).

To jedno z przyjemniejszych miejsc na spacer w Rzymie, choć architektura dookoła to wyłącznie nowoczesne biurowce. Miejsce to ma jednak swój urok.

Dzielnica EUR od lat jest chętnie wybierana przez filmowców. Tu kręcono np. Tutta la vita davanti, film o pracy w call center i trudnej sytuacji młodych Włochów na rynku pracy. Kanał Roma del Cinema przygotowało nawet kilka dokumentów z fragmentami innych filmów, licznie tu od kilku dziesięcioleci kręconych:

Dzielnicę tę wybierał również chętnie Fellini, między innymi tu kręcił niektóre sceny do filmu Słodkie Życie. Najlepiej niech sam wam o tym opowie (dla znających język włoski):

Miłego zwiedzania zupełnie innego Rzymu.

2 komentarze

  • Asia/ Lemur Podróżnik

    Niby się wie, z emiasta mają swoje dzielnice, które generalnie się jakoś tam od siebie różnią, ale jadąc do jakiegoś miasta zabieramy przewodnik pt. “Rzym” i w zasadzie zwiedzamy tylko główne zabytki omijając całą delikatną tkanke miejską przez co nas obraz danego miejsca jest dosyć powierzchowny. Jednak mamy fotki z najważniejszych miejsc więc nie zagłębiamy się w inne. Dzięki Twoim wpisom można zobaczyć, że istnieje wiele fajnych miejsc, do których warto zajrzeć! Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *