Przewodnik,  Toskania,  Wszystkie wpisy

Pietrasanta – miasto rzeźb

Okolice Massy i Carrary już w starożytności słynęły ze złóż najlepszych marmurów. Sam Michał Anioł tworzył z wydobywanego tu marmuru. Na zlecenie papieża Leona X przeniósł się do Pietrasanty by doglądać w latach 1516-1520 nowych złóż tego szlachetnego surowca. Pietrasanta stała się z czasem międzynarodowym miastem rzeźbiarzy, rzeźbiących głównie w marmurze i brązie. Miasto udekorowane dziś jest bogato rzeźbami mieszkających tu i tworzących w swych warsztatach i odlewniach artystów.

Pietrasanta3 (1 z 1)

Ściągają tu także światowej sławy architekci, projektanci wnętrz i ogrodów w poszukiwaniu inspiracji i dobrych cen powstających tu rzeźb. To jedyne miejsce na świecie skupiające tylu artystów na tak małej powierzchni. To idealne miejsce dla twórczej ekspresji.

Pietrasanta4 (1 z 1)

Idealne było także dla Igora Mitoraja, który z wzajemnością zakochał się w tym niezwykłym miejscu, tak pięknym, a jednocześnie spokojnym i skromnym. Tu zamieszkał i w 1983 otworzył swój warsztat za namową słynnego, kolumbijskiego rzeźbiarza Fernando Botero także związanego z tym miejscem. Igor Mitoraj szybko pokochał to miasto, a miasto jego.

Pietrasanta6 (1 z 1)

Gdy umarł w 2014 roku miasto na znak żałoby opuściło flagi na wszystkich państwowych budynkach do połowy masztów. Igor znany był w całym mieście ze swej serdeczności, chętnie rozmawiał z mieszkańcami, którzy nazywali go ich mistrzem i pijał codzienne kawę na głównym placu miasta. Kilka lat przed śmiercią zgodził się zaprosić do swojej toskańskiej rezydencji ekipę programu “Leonardo”. Dzięki temu możemy się dziś przyjrzeć także bardziej osobistym, toskańskim przestrzeniom artysty:

Słynny rzeźbiarz podpisywał swoje dzieła w bardzo oryginalny sposób – wszystkie usta jego rzeźb mają kształt ust samego autora. Igor Mitoraj spoczywa na tutejszym cmentarzu.

Prócz Mitoraja i Botero Pietrasantę pokochał też japoński rzeźbiarz Kan Yasuda, włoski rzeźbiarz Pietro Cascella oraz słynna Gina Lollobrigida, która też zainteresowała się rzeźbiarstwem. Dom w mieście kupił również polski kierowca wyścigowy Robert Kubica. Zamieszkał tu także słynny, meksykański reżyser Alfonso Cuarón (“I twoją matkę też”, “Grawitacja”).

Miasto przyciąga swoją sztuką, pięknem, spokojem, malowniczym położeniem u podnóży Alp Apuańskich i bliskością morza.

W 2009 roku magazyn Forbes umieścił Pietrasantę na 4 miejscu wśród najbardziej urokliwych, idyllicznych miast Europy, w których najlepiej się mieszka.

Na głównym placu prócz wspaniałych rzeźb, znajdują się trzy dzwonnice zbudowane w jednej linii. W jednej z nich znajdują się niezwykłe schody, których autorstwo przypisuje się coraz częściej Michałowi Aniołowi.

Pietrasanta7 (1 z 1)

To idealne miejsce na całodniową, niespieszną wycieczkę lub kilkudniowy pobyt. W mieście znajdziecie wiele galerii, ciekawych wystaw (także tych na wolnym powietrzu), urokliwych kawiarni i restauracji.

Pietrasanta10 (1 z 1)

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *