Język włoski,  Nauka,  Wszystkie wpisy

Pomysły na naukę włoskiego cz.2

Dziś przedstawię wam ćwiczenia na rozwijanie aktywnych umiejętności językowych. W poprzednim wpisie poznaliście ćwiczenia i materiały do rozwijania głównie umiejętności biernych – rozumienie ze słuchu i rozumienie tekstów pisanych. Bazując na umiejętnościach biernych będziecie stopniowo przechodzić do umiejętności aktywnych – mówienia i pisania. Im częściej ćwiczycie rozwijanie biernych umiejętności, tym szybciej zaczniecie korzystać z nich również aktywnie. Zauważycie nagle, że dużo łatwiej wam się mówi, jeśli regularnie ćwiczycie słuchanie i pisanie. Niektóre pomysły na aktywizację językową wybrałam m.in. z książki dla tłumaczy konferencyjnych “Conference Interpreting” Andrew Gilliesa. To świetna pozycja dla osób chcących się zająć w przyszłości tłumaczeniami ustnymi, ale wiele z ćwiczeń można też z powodzeniem wykorzystać do ogólnej nauki języków.

NOTUJ I POWTARZAJ

 • Notuj przydatne wyrażenia z włoskich tekstów, które właśnie czytasz. Następnie powtarzaj je regularnie i zacznij używać (rozmawiając i pisząc).
 • Twórz listy synonimów dla przydatnych zwrotów/słów.
 • Wklejaj do jednego zeszytu wycinki prasowe – o aktualnych wydarzeniach, albo z tematyki, która cię interesuje. Zaglądaj regularnie do tego powiększającego się zbioru, zaznaczaj przydatne fragmenty, powtarzaj je na głos, a następnie używaj w wypowiedziach (nawet jeśli nie masz słuchaczy).
 • Przepisuj (lub wklejaj) codziennie 5 linijek dobrze napisanego tekstu i ucz się go na pamięć. Kolejnego dnia notuj kolejnych 5 linijek, upewniając się, że nadal pamiętasz teksty z dni poprzednich. To niezwykle skuteczne ćwiczenie, choć może się wydawać bardzo wymagające. Jednak przy regularnych ćwiczeniach zauważysz, że wystarczy ci na to 15 minut dziennie. Poprawisz w ten sposób również swoją pamięć. Szybko zauważysz, że całe zapamiętane konstrukcje będziesz z łatwością wplatać w swoje wypowiedzi. To moim zdaniem jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, którego efekty zauważycie naprawdę bardzo szybko. Będziecie zdziwieni, jak bardzo ułatwi wam ono naukę aktywnego słownictwa.
 • Korzystaj z dobrych słowników synonimów.
 • Notuj swoje najczęstsze błędy – obok napisz poprawną formę, by więcej tych samych błędów nie powtarzać. Zrób z tego listę, którą będziesz regularnie przeglądać.

NAŚLADUJ WYPOWIEDZI USTNE I ROZMAWIAJ

 • Powtarzaj fragmenty wysłuchanych wypowiedzi – np. z wiadomości, wywiadów, fragmentów filmów. Naśladuj intonację i wymowę mówcy. Świetnie też nadają się do tego ćwiczenia występy aktorów i komików. Polecam wam występy takich artystów jak: Roberto Benigni, Luciana Littizzetto czy Teresa Mannino. Ważne by ćwiczenie to było też dla was zabawą. Wybierz materiały, które wydają ci się szczególnie ciekawe.
 • Ćwicz tzw. shadowing – ćwiczenie to omawialiśmy już w poprzednim wpisie. Polega ono na naśladowaniu/nakładaniu własnego głosu na ten, który właśnie usłyszeliśmy. To symultaniczne powtarzanie usłyszanego właśnie teksu – tak robią czasem dzieci dla zabawy – przedrzeźniając innych. To jak i poprzednie ćwiczenie bardzo poprawiają waszą intonację, o której tak często zapomina się na kursach językowych. Ćwiczenie to wzbogaci też szybko wasze aktywne słownictwo (o całe zwroty). Materiały do ćwiczeń znajdziecie także w naszym poprzednim wpisie.
 • Przełącz kilka razy dziennie swój monolog wewnętrzny na język obcy. Jeśli zabraknie ci słówek, zajrzyj do słownika, ale szybko zauważycie jak elastyczni jesteście w wyjaśnianiu sobie zawiłych zagadnień, gdy nie znacie wszystkich słówek. Stosujcie wtedy metodę opisu. Po jakimś czasie możecie nawet odkryć, że zdarza wam się śnić w języku włoskim.
 • Wybierz sobie jakiś interesujący cię temat i buduj 2 minutowe wypowiedzi. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie z kimś, kto pomoże wyłapać ewentualne błędy. Jeśli jednak nie masz partnera do ćwiczeń, mów sam do siebie. Notuj pojawiające się wątpliwości językowe i zapytaj native speakera lub osobę, która może ci pomóc. W internecie jest wiele grup wsparcia dla osób uczących się języka (np. Sgrammaticando) oraz dla tłumaczy (proz.com). Ćwiczenie to zwróci ci także uwagę na kwestie, z którymi masz jeszcze problemy.
 • Poszukaj native speakerów w swojej okolicy i weź lekcje konwersacji. Możesz też skorzystać ze specjalnych stron internetowych poświęconym konwersacjom językowym:
  • Mixxer – http://www.language-exchanges.org/content/welcome
  • My Language Exchange – https://www.mylanguageexchange.com/
  • Conversation Exchange -http://www.conversationexchange.com/

POSZERZAJ SŁOWNICTWO

 • Sprawdzaj wszystkie (w miarę możliwości) słówka, których nie znasz. Sprawdzaj ich znaczenie najlepiej w dwóch słownikach: włosko-polskim i włosko-włoskim. Oto kilka słowników dostępnych on-line: Corriere della Sera/Dizionari, Hoepli Dizionario, Treccani.it, Sapere.it, do zmagań z czasownikami: Coniugazione.it.
 • Kup dobry słownik obrazkowy i korzystaj z niego regularnie.
 • Nie twórz list przypadkowych słów. Sporządzaj listy (glosariusze) tematyczne, rysuj dla lepszego zapamiętywania, wklejaj obrazki, fragmenty tekstów. Im różnorodniej, tym lepiej.
 • Zapisuj kolokacje językowe.

W części trzeciej przyjrzymy się bliżej technikom zapamiętywania oraz dodatkowym ćwiczeniom na naukę słówek.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *