Język włoski,  Przewodnik,  Toskania,  Wszystkie wpisy,  Wydarzenia

Nauka włoskiego w mieście muzyki

Lukka to przepiękne, wciąż stosunkowo mało znane wśród turystów miasto w Toskanii. W tym roku 2017 zespół The Rolling Stones wybrał właśnie to miejsce na swój jedyny koncert we Włoszech. Odbył się on w Lukce, mieście Giacomo Pucciniego, 23 września. Do członków zespołu musiała dotrzeć informacja, jak niezwykle urokliwy jest to zakątek Toskanii. John Malkovich i Nicole Kidman ulegli jego urokowi podczas kręcenia filmu “Portret Damy” w reżyserii Jane Campion w 1997 roku. Podobno miasto tak bardzo im się spodobało, iż rozważali nawet, czy tu nie zamieszkać.

Lukka to także miasto muzyki. Od 29 kwietnia do 2 maja 2018 zaprasza wszystkich miłośników muzyki klasycznej na słynny Lucca Classica Music Festival. Muzyka rozbrzmiewa  wtedy w całym mieście, nie tylko salach koncertowych i w teatrach, lecz również w kościołach, na placach czy urokliwych uliczkach.

Latem od ponad 20 lat odbywa się w mieście Lucca Summer Festival. W tym roku miasto ugości takie gwiazdy jak: Queens of the Stone Age, Nick Cave, Lenny Kravitz, Roger Waters, Ringo Starr, King Crimson, Hollywood Vampires i Gorillaz.

Prócz ogromnych walorów turystycznych Lukka zaprasza także wszystkich pasjonatów języka włoskiego na wakacje połączone z nauką w międzynarodowym, sympatycznym towarzystwie.

Daniela Bonaccorsi jedna z założycielek szkoły Lucca Italian School  opowiedziała nam o powstaniu szkoły, mieście, kursach i studentach, którzy przyjeżdżają regularnie do Lukki, by odkrywać uroki języka włoskiego w tym przeuroczym, pełnym atrakcji miejscu.

Proszę opowiedzieć nam o powstaniu waszej szkoły Lucca Italian School.

– Szkoła została założona w marcu 2010 roku przez trzech wspólników: Evę Dal Porto, Angeli Giannini i Danielę Bonaccorsi. Pomysł na nią zrodził się, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że w naszym regionie nie ma szkoły, która odpowiadałaby wymaganiom coraz liczniejszych potencjalnych studentów, którzy poszukiwali przyjemnego miejsca, by rozwijać swoje umiejętności językowe w atmosferze zabawy i odpoczynku, a nie sztywnej, ograniczającej dyscypliny. Podjęliśmy ryzyko, ryzyko bardzo duże – na początku to było jak starcie Dawida z Goliatem, a teraz możemy przyznać, że był to bardzo dobry pomysł.

Jakie metody nauczania stosujecie na waszych kursach?

– Zaczynamy zawsze od metody komunikacyjnej, ale zawsze staramy się mieć jak najszerszą wizję: jeśli nauczyciel uzna, że jakaś inna technika będzie przydatna w danej sytuacji, ma oczywiście swobodę wyboru. Chcemy bazować na potrzebach jakie pojawiają w trakcie zajęć w każdej grupie. Grupy są małe, do 10 osób, najczęściej mniejsze. Dzięki temu w grupie jesteśmy w stanie skupić się także na indywidualnych potrzebach każdego z naszych studentów.

Kto głównie bierze udział w waszych kursach?

– Studenci pochodzą z różnych części świata, w szczególności z USA, Australii, Europy i Brazylii. Chcą się uczyć języka głównie z pasji i z powodu kultury. Nasi studenci uwielbiają spędzać wakacje we Włoszech. Interesują się muzyką, sztuka, kuchnią i historią naszego kraju. Język włoski jest dla nich środkiem, dzięki któremu są w stanie poznać jeszcze lepiej nasz kraj i nasza kulturę. Szkoła oferuje różne rodzaje kursów, od ogólnego, który jest najczęściej wybierany, po bardziej szczegółowe, które łączą naukę języka z innymi zainteresowaniami, jak gotowanie, sztuka, rysunek, spacery na łonie natury. Jesteśmy w stanie zaoferować także kursy zindywidualizowane, jak włoski w biznesie lub związany z innym sektorem zawodowym. Lukka to miasto kultury. Jest bardzo dobrze zachowana, i choć dziś jest bardziej znana niż w przeszłości, znajduje się nadal poza głównymi turystycznymi szlakami, dzięki czemu nadal zachowuje swój oryginalny charakter małego miasteczka na prowincji, a jednocześnie przez cały rok oferuje zwiedzającym różnego rodzaju atrakcje: wydarzenia muzyczne, artystyczne, kulturalne. Ponadto jej strategiczne położenie geograficzne pozwala na szybkie i łatwe wypady do Pizy, Florencji, nad morze czy w góry. To co odróżnia nas od innych szkół, to wysoka jakość nauczania, oferta dydaktyczna w połączeniu z elastycznością organizacyjną, gościnną atmosferą, którą oddycha się tu już od pierwszego dnia. Przez ostatnie lata stworzyła się u nas “społeczność” studentów, którzy wracają do nas regularnie, bo czują się tutaj jak w domu. Myślę, że właśnie w tym tkwi sekret.

Jest Pani w stanie podać przykłady, jak wasz kurs wpłynął na życie waszych studentów, jak je zmienił?

– Kilkoro studentów postanowiło przeprowadzić się do Lukki na stałe, lub na dłuższy okres czasu, właśnie z powodów, które przed chwilą wymieniałam. Kilka dni temu jedna ze studentek z Australii opowiedziała mi, że obecni i byli studenci naszej szkoły zorganizowali sobie w Lukce kilkunastoosobowy zlot. Zjechali z różnych krajów na 3 dni, by spotkać się ponownie w naszym mieście i rozmawiać po włosku. Nawet nie wiedzieliśmy o tej inicjatywie. Część z nich rozpoczęła po zlocie ponownie kurs w naszej szkole, pozostali wrócili po kilku dniach do swoich krajów. Wszyscy nasi studenci bardzo dobrze wspominają nasze kursy. To dowodzi, jak silne i trwałe więzi tworzą się miedzy naszymi studentami.

Czy kursy organizowane są przez cały rok? Czy studenci mogą liczyć na waszą pomoc w organizacji noclegów?

– Kursy organizowane są przez cały rok z wyjatkiem trzech tygodni między świętami Bożego Narodzenia i pierwszymi dniami stycznia. Studenci moga mieszkać z włoskimi rodzinami w Lukce (formuła homestay) lub wybierać z oferty hoteli, B&B lub prywatnych mieszkań.

W jaki sposób studenci spędzać wolny czas po lekcjach w szkole, rozwijając się przy tym językowo?

– Poza kursem języka włoskiego szkoła organizuje także popołudniowe zajęcia kulturalne różnego typu: lekcje gotowania lub rysunku, degustacje wina i oliwy, wyjścia do muzeum, odkrywanie ciekawych miejsc w Lukce, spacery na łonie natury.

Wszystkich gotowych na toskańską, językową przygodę życia zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą kursów:

LIS Lucca Italian School, Via dei Bacchettoni 25, 55100 Lucca

http://www.luccaitalianschool.com/

 

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *