Bolonia – Grassa, Dotta, Rossa i Turrita
Bolonia to jeden z najstarszych w Europie ośrodków uniwersyteckich. Pierwszy uniwersytet założono tu już w roku 1088. Stąd też miasto Bolonia określane jest mianem Dotta – wykształcona, światła, uczona. Drugim słowem, którym od wieków określane jest to miasto, jest Grassa, czyli tłusta, obfita, bogata. Już w średniowieczu miasto to było znane ze swej bogatej, tłustej kuchni. Słowo grassa miało wtedy bardzo pozytywne znaczenie, gdyż oznaczało dostatek, w czasach, kiedy na wielu terenach panowała bieda i głód. Te dwa określenia stosowane są często łącznie, gdyż przez lata wpływały one na siebie.
Tylko dostatek żywności zapewniał korzystne warunki w mieście, by przyciągnąć studentów. Natomiast napływ studentów z różnych bliższych i dalszych stron Europy sprawiał, że przywozili oni ze sobą swoją kulturę oraz kuchnię. Kuchnia Bolonii stała się więc w ten sposób bardzo bogata i różnorodna.
Bolonia określana jest też często przymiotnikiem Rossa (czerwona). Ze względu na kolor murów, średniowiecznych budynków i dachów. Lub ze względów politycznych – włoska lewica była tu po wojnie bardzo silna i aktywna.
Kolejnym przymiotnikiem jest Turrita, czyli otoczona wieżami/mająca wieże. Wieże stanowiły w średniowieczu główny element krajobrazu miasta, najprawdopodobniej było ich wtedy aż 180.
W roku 2021 portyki, które można spotkać w wielu miejscach Bolonii, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich łączna długość to 62 kilometry.
Tu znajdziecie galerię bolońskich portyków: https://whc.unesco.org/en/list/1650/gallery/
Źródła:
https://whc.unesco.org/en/list/1650/
AP® Italian Language and Culture (2018-2019) – kurs online na platformie edx.org
Jeden komentarz
Ewelina_KK
Planuję taką podróż przyszłą wiosną, mam nadzieję, że mi się uda 🙂
Póki co szukam informacji, czytam, chłonę żeby być dobrze przygotowaną.