Przewodnik,  Wszystkie wpisy

O sztuce i podróżach po włosku – propozycje na maj 2020

Zapraszam was dziś na wspaniałe opowieści o sztuce i kulturze Włoch. Włoscy znawcy tematu zabiorą was w niezwykła podróż. Nacieszycie oczy wspaniałymi widokami i uszy cudownymi opowieściami, a wszystko to dzięki tym przesympatycznym włoskim pasjonatom sztuki. Wszystkie te programy znajdziecie na platformie raiplay.it, dostępne są one bezpłatnie i nie wymagają rejestracji na stronie.

1. Meraviglie

https://www.comingsoon.it/tv/anticipazioni/meraviglie-la-penisola-dei-tesori-di-alberto-angela-stasera-viaggio-dalla/n104525/

Świetny program, od lat bardzo popularny we Włoszech, o sztuce i architekturze. Gospodarzem programu jest Alberto Angela – uwielbiany przez Włochów popularyzator kultury i sztuki, paleontolog; syn innego również bardzo cenionego gospodarza programów naukowych – Piera Angeli (SuperQuark – również dostępny na platformie RAI). Nikt tak pięknie nie opowiada o sztuce jak on. Odwiedzicie wspaniałe miejsca i usłyszycie zaczarowane o nich historie.

2. Stanotte a…

zdjęcie: https://www.avvenire.it/agora/pagine/alberto-angela-stanotte-a-san-pietro

Ponownie doskonały Alberto Angela. Tym razem nocą oprowadzi nas po Pompejach, Wenecji, Watykanie i Florencji. Ogromna porcja fascynujących informacji i prawdziwa uczta dla oczu (przepiękne ujęcia zachwycających zabytków nocą) i uszu (Alberto poza ogromną wiedzą dysponuje też bardzo przyjemnym głosem).

3. Fuori Luogo

http://www.fuoriluogo.rai.it/dl/portali/site/articolo/ContentItem-76d7873d-4633-4309-b9ca-4a842389da43.html

Kolejny niezwykle ciekawy program o Włoszech i o zmianach, jakie w ich krajobrazie wywołuje działalność człowieka. Piękne zdjęcia i wiele ciekawych informacji. W roli gospodarza przesympatyczny Mario Tozzi – geolog i propagator nauki.

4. Paesi che vai

https://www.gazzettadalba.it/2018/11/domenica-su-rai-1-paesi-che-vai-parlera-delle-langhe/

Kolejny bardzo dobry program, w roli prowadzącego Livio Leonardi. Program w 2019 został nagrodzony przez włoskie Ministerstwo Kultury za wysoką jakość treści i propagowanie włoskiej kultury. Wspaniałe ujęcia z lotu ptaka i niezwykle ciekawe opowieści o historii i sztuce, inscenizacje, które przenoszą nas w dawne czasy. Tu znajdziecie odcinek o Perugii, która jest mi szczególnie bliska.

Już niedługo kolejne propozycje na choć trochę włoski czerwiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *