Wszystkie wpisy

Kanały na YouTubie przyspieszające naukę włoskiego

Dziś coś dla uczących się języka włoskiego: przybliżę wam kanały dostępne na YouTubie, które skutecznie pomogą wam w nauce (pod warunkiem ich regularnego oglądania oczywiście). Pomogą wam wyjaśnić zawiłości gramatyczne, przybliżyć trudne do przetłumaczenia zwroty, poszerzyć słownictwo z dziedziny literatury, historii, sztuki, psychologii, chemii, motoryzacji i wielu innych. Kanały te oferują wiele ciekawych materiałów i to całkowicie za darmo. Wiele z nich umożliwia bezpośredni kontakt z autorami, do których można zwrócić się z sugestiami dotyczącymi np. tematów przyszłych odcinków.

Język włoski:

Doppioespresseo, l’italiano in corso to kanał, który bardzo profesjonalnie prowadzi Elena, czasem z pomocą męża i w towarzystwie ich psa, na temat języka oraz włoskiej kultury. Na pierwszych nagraniach dla początkujących posiłkuje się językiem angielskim (którego, jak się sama później przyznaje, trochę się wstydzi), w kolejnych odcinkach już wszystkie zagadnienia gramatyczne wyjaśnia po włosku. Elena, pochodząca z północnych Włoch, mówi bardzo wolno i wyraźnie, więc nie powinniście mieć problemów z jej zrozumieniem. Prócz gramatyki, znajdziecie tam też nagrania dotyczące wydarzeń kulturalnych, seriali, które poleca oglądać po włosku (a które znajdziecie na Netflixie; wystarczy wybrać włoski dubbing), poleca swoim słuchaczom również książki, te wartościowe, niszowych wydawnictw i napisane językiem prostym do zrozumienia również dla uczących się; oraz inne kanały tematyczne po włosku, które pozwolą wam poznać słownictwo trochę bardziej specjalistyczne. Z Eleną nie będziecie się nudzić, to kanał, który poszerzy wasze włoskie horyzonty. Doppioespresso porusza też często zagadnienia związane z konkretnymi sytuacjami, z jakimi możecie się spotkać we Włoszech, np. zwiedzając miasto, pytając o drogę itp. Oto przykład:

**********************************************************************************************

Sgrammaticando to kanał poświęcony głównie gramatyce, prowadzony przez przesympatyczną Fiorellę. Ona również mówi bardzo wyraźnie, więc każdy uczący się już trochę nie będzie miał problemu z jej dokładnymi wyjaśnieniami zawiłości gramatycznych. Fiorella Atzori wydała niedawno także książkę Sgrammaticando, która cieszy się już dużą popularnością we Włoszech i wśród obcokrajowców uczących się włoskiego. Fiorella również przemyca różne ciekawostki dotyczące języka i kultury Włoch. Znajdziecie tam także dyktanda, na których możecie sprawdzić swoje umiejętności pisania ze słuchu. Naukę z jej nagrań najlepiej połączyć w praktycznymi ćwiczeniami z zaprzyjaźnioną z nią stroną: http://www.impariamoitaliano.com/

Oto przykładowa lekcja z Fiorellą:

**********************************************************************************************

“One World Italiano” to żywiołowa i wesoła Veronika, która uczy w szkole języka włoskiego w Cagliari na Sardynii. One World Italiano to właśnie nazwa tej szkoły. Kanał na YouTubie to komplet lekcji od poziomu dla całkiem początkujących do poziomu B2. Dostępny jest też kurs na poziomie C1, ale jest już płatny. Na kanale znajdziecie ponad 145 filmów-lekcji. Veronika na pewno zarazi was swoim entuzjazmem i pasją do włoskiego. Tu przykładowa lekcja dla początkujących:

***********************************************************************************************

Istituto Linguistico Mediterraneo to szkoła języka włoskiego w Pizie, w której byłam trzy razy, dlatego gorąco trzymam kciuki za Alessia, Antonia i Giadę, którzy przybliżą wam Włochy, Toskanię (zwłaszcza Pizę) i włoski język:

**************************************************************************************************

Simone Fiorini to nauczyciel włoskiego w wieloletnim doświadczeniem. Postanowił teraz pomóc obcokrajowcom w nauce, docierając do większego ich grona swoimi nagraniami. To bardziej tradycyjne podejście do lekcji, niż powyższe kanały. Korzysta w wielu tabelek porządkujących materiał. Materiał jest zwięźle opracowany, mniej tam również kulturowych dygresji. Simone często posiłkuje się w wyjaśnieniach językiem hiszpańskim.

*********************************************************************************

Learn Italian with Lucrezia to przesympatyczna młoda Włoszka, wyjaśniająca powoli i z uśmiechem włoską gramatykę. Udziela także licznych porad uczącym się, poleca słowniki, z których najchętniej korzysta. Są też nagrania tematyczne i związane z podróżami. Poznacie też zwroty używane przez Włochów na co dzień, a których nie znajdziecie w podręcznikach. Lukrecja zajmie się nawet waszą motywacją do nauki:

********************************************************************************************************

LearnAmo to wesoła włoska para, również z szerokim podejściem do nauki włoskiego. Dla ułatwienia zrozumienia możecie włączyć sobie napisy angielskie lub włoskie. Do filmów dołączone są także pisemne wyjaśnienia z przykładami (jak np. te). Również ta para przemyca wiele ciekawostek związanych z włoskimi zwyczajami.

***********************************************************************************************

Lingwistyka, historia, sztuka, chemia, fizyka, ekonomia i inne:

Treccani Scuola to kanał przeznaczony dla włoskich uczniów, jednak z powodzeniem możecie z niego korzystać, jeśli interesuje was nauka, sztuka, historia (głównie Włoch), geografia i wiele wiele innych. Aktualnie to ponad 2392 filmików z różnych dziedzin nauki. Na pewno znajdziecie (poza językiem włoskim) tam coś z interesujących was zagadnień. Tu przykładowa lekcja:

Bardzo dobrze opracowane są lekcje poświęcone historii Włoch oraz włoskiej literaturze, a wszystko opracowane w sposób, który ułatwi uczniom szybkie i skuteczne zapamiętywanie.

**********************************************************************************************

Scuola Normale Superiore to jedna z najlepszych uczelni we Włoszech, z siedzibą w Pizie. Absolwentem tej prestiżowej uczelni był m.in. Tiziano Terzani. Na ich kanale znajdziecie aktualnie prawie tysiąc filmów, przykładowych lekcji, wywiadów, konferencji i nagrań z życia uczelni. Tu znajdziecie prawie trzygodzinne spotkanie z Robertem Saviano, autorem głośnej książki o mafii – Gomorra:

*********************************************************************************************

Dario Bressani prowadzi kanał o chemii, bazujący na bardzo ciekawych eksperymentach. Znajdziecie u niego wiele praktycznych słówek związanych z żywnością i chemią. Mówi dość szybko, ale wszystkie nagrania mają napisy, więc nieznane słówka możecie sprawdzić w słowniku. Tu przykładowy film o limoncello:

***************************************************************************************************

Chef Stefano Barbato w ciekawy i przyjemny na ucha sposób przybliży wam tajniki włoskiej kuchni:

Davide Cironi to coś dla fanów motoryzacji, zwłaszcza tej włoskiej:

*****************************************************************************************************

Mam nadzieję, że wybierzecie sobie choć kilka kanałów z listy, które będziecie regularnie śledzić, ucząc się przy okazji nowych słówek. Z kanałów związanych z gramatyką, sprawdźcie, kogo słucha wam się najlepiej i zachęcam do regularnej nauki z oryginalnymi włoskimi materiałami. A może macie jakieś swoje ulubione kanały, które wspierają waszą naukę włoskiego? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu.

6 komentarzy

 • Michał

  Fajny spis. Włoskiego się nie uczę, ale polecam takie kanały wszystkim uczącym się. Śledzę podobne ale po chińsku, bo ten język męczę. Polecam też kreskówki dla dzieci – język jest prostszy a można się osłuchać

 • Magdalena Bur

  Ja w ogóle nie jestem miłośnikiem YouTube, jakoś nigdy się do niego nie przekonałam. Szczerze mówiąc jest mi trudno wyobrazić sobie naukę przez niego języka. Wiem, ze to tylko narzędzie pomocnicze ale mimo wszystk. Może się kiedyś przełamie i spróbuje.

  • wlochysubiektywnie

   Spróbuj, bo naprawdę warto. Trzeba tylko trafić na swoją tematykę i na kanał, który na tyle nas wciągnie, że będziemy go regularnie śledzić. Regularność w nauce języka to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *