Wszystkie wpisy

Podręczniki (dla zaawansowanych) polecane przez włoskich nauczycieli

Regularnie podpytuję Włochów uczących włoskiego obcokrajowców, jakie podręczniku polecają im do nauki (głównie do samodzielnej pracy). Nie wszystkie są łatwe do zdobycia w Polsce, ale obecnie nie powinniście mieć z tym żadnego problemu. Wiele z nich jest także dostępnych w polskich księgarniach internetowych. A jeśli którejś pozycji nie znajdziecie, zawsze możecie ją zamówić np. przez Amazon lub włoskie księgarnie (Feltrinelli, Mondadori i in.). Warto też przeglądać oferty na OLX, gdzie można znaleźć ciekawe pozycje z drugiej ręki. A oto najczęściej polecane włoskie podręczniki do nauki języka włoskiego:

Grammatica avanzata della lingua italiana – Susanna Nocchi, Roberto Tartaglione – wyd. Alma Edizioni.

To podręcznik do gramatyki na poziomie B1-C1. Zawiera dokładne wyjaśnienia gramatyczne, liczne przykłady a pod nimi ćwiczenia (w książce znajdziecie także rozwiązania) oraz ciekawe, dość wymagające teksty (również fragmenty znanych włoskich książek) związane z szeroko pojętą włoską kulturą i sztuką. To bardzo dobra pozycja dla osób przygotowujących się do egzaminów CELI, CILS oraz PLIDA na poziomie B1-C1.

***************************************************************************************


Grammatica Avanzata – Matteo Grassa – wyd. Edilingua

Kolejną bardzo często polecaną książką do nauki gramatyki (na wyższym poziomie zaawansowania: B2-C2) jest Grammatica Avanzata. Zagadnienia mimo, iż już dość skomplikowane, wyjaśnione są prostym językiem. (…..)

*******************************************************************************************

L’Italiano e l’Italia (Grammatica con note di stile, livello medio e superiore)- Marcello Silvestrini i in. – Wyd. Guerra Edizioni (Perugia, 2009).

To pozycja polecana na kursach włoskiego na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii. Książki zawiera objaśnienia gramatyczne z licznymi przykładami użycia oraz ćwiczenia pomagające zapamiętać kolejne fragmenty materiałów. Znajdziecie w niej także teksty związane z włoską kulturą i obyczajowością. To również bardzo dobra pozycja do samodzielnej nauki. Niestety nie znalazłam jest w żadnej w polskich księgarni internetowych. Dostępna jest jednak nadal na Amazonie.

***********************************************************************************************

Uni Italia – Eleonora Fragai, Ivana Fratter oraz Elisabetta Jafrancesco – wyd. Le Monnier (Perugia 2014).

Bardzo ciekawy podręcznik w formie kursu z dokładnymi wyjaśnieniami gramatycznymi na końcu książki, wraz z płytą CD. Według opisu sugerowany poziom to B2, lecz moim zdaniem jest on nawet wyższy. W książce znajdziecie teksty z bogatym słownictwem. Podręcznik w zamyśle autorów ma przygotowywać obcokrajowców do studiów we Włoszech. Wymaganym do podjęcia studiów we Włoszech jest właśnie certyfikat potwierdzający znajomość języka na poziomie B2. Książka zawiera ciekawe i praktyczne informacje dotyczące kształcenia we Włoszech, słownictwo związane w lingwistyką, rynkiem pracy oraz współczesną nauką. Na pewno więc będzie pomocna dla osób, które zdecydują się na studia we Włoszech. Niestety także i tej pozycji nie znalazłam w polskich księgarniach. Ale i tu z pomocą przyjdzie wam Amazon lub włoskie księgarnie.

******************************************************************************************************

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *