Język włoski,  Nauka

Materiały do samodzielnej nauki włoskiego (aktualizacja)

Nie namawiam was do całkowicie samodzielnej nauki, zwłaszcza na samym początku. Jednak wiedza, którą musicie przyswoić, to później w dużej mierze praca własna – czas poświęcony na zapamiętanie odmiany czasowników, reguł gramatycznych, czytanie podręczników, słuchanie audycji radiowych, podcastów, oglądanie filmów itp.

O materiałach i kursach dostępnych online pisałam tydzień temu.

Dziś przedstawię wam podręczniki, które są opracowane w sposób umożliwiający efektywną i samodzielną naukę przy odrobinie samozaparcia.

Qui Italia oraz Nuovo qui Italia piu’

Seria Qui Italia wydawnictwa Le Monnier. Doskonałe podręczniki wybierane bardzo chętnie również przez rodowitych Włochów uczących obcokrajowców. Autorzy części pierwszej:Alberto Mazzetti, Marina Falcinelli, Bianca Servadio, autorzy części drugiej: Alberto Mazzetti, Patrizia Manili, Maria Rosaria Bagianti. To profesorzy słynnego Uniwersytetu dla obcokrajowców w Perugii.

Uni.Italia

Podręcznik na poziomie B2 przeznaczony głównie dla zagranicznych studentów filologii włoskiej. Znajdziecie tu wiele informacji o literaturze, architekturze, sztuce i edukacji. Bardzo ciekawa propozycja dla osób już trochę bardziej zaawansowanych. Wiele ciekawych tekstów oraz ćwiczeń, bogate słownictwo.

Włoski w tłumaczeniach

Coś dla osób lubiących podręczniku opracowane po polsku i nie przepadających za długimi wyjaśnieniami gramatycznymi polecam, jako podręcznik dodatkowy, serię Włoski w tłumaczeniach (Katarzyny Foremniak) na różnych poziomach zaawansowania:

Włoski w tłumaczeniach 1

Włoski w tłumaczeniach 2

Włoski w tłumaczeniach 3

Włoski w tłumaczeniach 4

Na marginesie znajdziecie podstawowe objaśnienia gramatyczne, a podstawową treść książki stanowią przykładowe zdania z tłumaczeniem. Do książki dołączone są także nagrania na płycie.

L’Italiano e l’Italia

Bardzo dobrymi podręcznikami są książki włoskiego wydawnictwa Guerra Edizioni: L’Italiano e l’Italia (Marcello Silvestrini, Claudio Bura i in.). Polecane są one m.in na kursach włoskiego na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii. Dobre i jasne przedstawienie zagadnień gramatycznych oraz teksty przybliżajace włoskie zwyczaje.

Italiano. Repetytorium tematyczno-leksykalne B1-B2

Repetytorium tematyczne, przydatne do poszerzania słownictwa.

Una parola tira l’altra

Bardzo dobra seria włoskiego wydawnictwa Guerra Edizioni, która w ciekawy i szybki sposób pozwoli wam poszerzyć słownictwo. Każdy rozdział dotyczy innej dziedziny. Ciekawe teksty, grafika ułatwiająca zapamiętywanie oraz ćwiczenia utrwalające.

Italia Mi Piace – kwartalnik

Ciekawie opracowane tematy, wyjaśnienia w języku polskim. Ciekawa i przyjemna lektura, rozwijająca słownictwo i wiedzę o Włoszech.

Italia Mi piace! styczeń-marzec 2019

Może macie jakieś swoje ulubione podręczniki, których nie wymieniam. Podajcie tytuł i to, co szczególnie się wam w nich spodobało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *