Toskania,  Wszystkie wpisy,  Wydarzenia

Legenda czarnego koguta – symbolu Chianti

Symbolem regionu Chianti jest czarny kogut (Gallo Nero). To także symbol wina Chianti Classico. Producenci tego wina, zjednoczeni w konsorcjum, w 1924 roku na swoje logo wybrali właśnie czarnego koguta. Do dziś widnieje on na wszystkich butelkach tego znakomitego, znanego na całym świecie, toskańskiego trunku.

 

Legenda związana z czarnym kogutem sięga roku 1206. Florentczycy i sieneńczycy latami toczyli między sobą krwawe boje. W 1206 roku próbowali zawrzeć rozejm i ustalić granicę między dwoma republikami. Oczywiście każda z republik chciała zagarnąć dla siebie atrakcyjny region Chianti, położony między nimi. By zakończyć rozlew krwi, postanowili w celu ustalenia granicy przeprowadzić konkurs. Rano, czyli po zapianiu koguta, najlepsi jeźdźcy z rywalizujących miast mieli wyruszyć naprzeciw o tej samej porze, by spotkać się po drodze. Dokładne miejsce ich spotkania miało określić nową granicę. Sieneńczycy (według sieneńskiej wersji legendy) postąpili uczciwie. Wieczorem nakarmili białego koguta, a rano gdy zapiał o swojej zwykłej porze, sieneński jeździec ruszył w pościg na spotkanie swemu florenckiemu rywalowi. Bardzo się zdziwił, gdy ledwie ruszając o świcie, spotkał go już ku swemu zaskoczeniu 12 km od Sieny. Florentczycy (czemu ponoć do dziś zaprzeczają) postanowili przechytrzyć swoich rywali. Kilka dni przed konkursem nie karmili swojego czarnego koguta, a przed świtem jeden z mieszkańców przechadzał się koło kurnika z wielką świecą, której płomień kogut wziął za wschód słońca. Florencki jeździec wyruszył więc z dużym wyprzedzeniem na spotkanie rywalowi. W ten oto sposób Republika Florencka zdobyła niemal cały region Chianti. Nie ma pewności, iż historia ta jest prawdziwa. Lecz miejsce, w którym według legendy mieli się spotkać odpowiada dawnej linii demarkacyjnej między Florencją i Sieną.

Czarny kogut to historyczny symbol wojskowej Ligi Chianti (Lega Militare del Chianti) powołanej do życia w 1383 roku. Malarz Giorgio Vasari uwiecznił czarnego koguta jako symbol Chianti w swoim dziele, które można podziwiać na suficie florenckiego Palazzo Vecchio, w Izbie Pięciuset (Salone dei Cinquecento).

Czarny kogut zaświadcza dumnie do dziś o jakości wina Chianti Classico pochodzącego z malowniczych wzgórz Chianti. Każdy wielbiciel wina powinien wybrać się na coroczne Expo Chianti Classico w Greve in Chinati. W tym roku (2018) w terminie 6-9 września. Tu znajdziecie najnowsze informacje o tym wydarzeniu: https://www.facebook.com/expochianticlassico/

 

 

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *