Wszystkie wpisy

Kolejne miejsce we Włoszech na liście UNESCO

Dziś w Baku zdecydowano o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolejnej włoskiej pozycji. Wzgórza Conegliano i Valdobiaddene, właśnie tu uprawia się winogrona z których powstaje, cieszące się coraz większą popularnością, Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene.

Wzgórza Prosecco di Conegliano-Valdobbiadene w regionie Wenecji Euganejskiej, w prowincji Treviso, od 7 lipca 2019 roku są już pięćdziesiątą piątą pozycją na włoskiej liście UNESCO, i już ósmą w regionie Wenecji. To tereny ukształtowane przez działalność rolniczą, rozpoczętą tu w XVII wieku, która pozwoliła zachować i podkreślić piękno krajobrazu tego regionu.

Okazuje się jednak, że to wyróżnienie nie przez wszystkich było we Włoszech ciepło przyjęte. Włoscy ekolodzy protestowali głośno przeciw tej kandydaturze. Stowarzyszania takie jak Pesticides Action Network (PAN Italia), WWF, Legambiente, Marcia Stop pesticidi, Colli Puri biją na alarm z powodu stosowania tu przez rolników pestycydów. Jedną z najbardziej nagłaśniających ten problem jest włoska polityk Silvia Benedetti, upubliczniająca w mediach społecznościowych uciążliwe “uroki” mieszkania w okolicach winnic.

źródła:

https://www.ilfattoquotidiano.it/2019/07/06/prosecco-patrimonio-unesco-noi-ambientalisti-protestiamo-e-il-motivo-e-presto-detto/5303882/

https://tribunatreviso.gelocal.it/treviso/cronaca/2019/07/07/news/le-colline-del-prosecco-sono-patrimonio-dell-umanita-unesco-1.36733185?fbclid=IwAR0CrUxIMBWHM9tGEoSdxvHe4WOzPtyE4qRxLKZk7GgUnZryxuhFep-FdAQ&refresh_ce

zdjęcie główne:https://pixabay.com/pl/photos/aperitif-pi%C4%87-szk%C5%82o-prosecco-wina-407102/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *