Nauka,  Przewodnik,  Wszystkie wpisy

Historia architektury dla uczących się języka włoskiego

Dziś o książce, która nie jest typowym podręcznikiem do nauki języka włoskiego, ale zawiera świetny dodatek, który przyda się bardzo wszystkim osobom zgłębiającym historię sztuki i architektury w języku włoskim (i nie tylko!). Cały zeszły semestr na studiach filologicznych we Włoszech bardzo męczyłam się z przedmiotem Storia dell’arte. Przedmiot przepiękny, lecz naszpikowany zaawansowaną terminologią z dziedziny architektury. Porównywałam schematy kolumn w języku włoskim i polskim, liczne elementy budowli, które zdawały się nie mieć w słownikach i w internecie polskich odpowiedników – istny kilkumiesięczny koszmar. Aż tu nagle odkryłam książkę, która wyjaśnia wszystko w prosty sposób w języku polskim, a na końcu posiada spis wszystkich zwrotów w języku włoskim z odnośnikami do polskich wyjaśnień, często bogato ilustrowanych. Bardzo ułatwiło mi to życie i mam nadzieję, że przyda się również i wam w zgłębianiu tego obszernego i niezwykle ciekawego przedmiotu, jakim jest historia sztuki i historia architektury. To również świetna pomoc dla tłumaczy zajmujących się tą tematyką oraz dla przewodników turystycznych.

Książka Style w architekturze obejmuje ilustrowany leksykon oraz słownik pojęć w aż pięciu językach!!! Wilfried Koch opisuje w niej arcydzieła architektury europejskiej od antyku aż po czasy współczesne. Napisana jest przystępnym językiem i urozmaicona licznymi rysunkami, schematami, mapami oraz zdjęciami. Wciąga w fascynujący świat przepięknych budowli, objaśniając ich powstanie na tle różnych wydarzeń historycznych i społecznych.

To doskonała pomoc dla studentów i uczniów i osób chcących czytać w języku włoskim (oraz angielskim, francuskim, niemieckim) książki z dziedziny sztuki i architektury. W moim przypadku sprawdziła się dużo lepiej niż włosko-polskie słowniki techniczne wertowane tygodniami. Książka da wam solidne podstawy teoretyczne do prawdziwego zrozumienia stylów w architekturze. Żałuję tylko, że nie trafiłam wcześniej na tę pozycję. To wspaniałe dzieło tłumaczone jest na wiele języków i regularnie wznawiane.

*Wpis zawiera linki afiliacyjne związane z tematyką bloga. Dokonując zakupów w księgarni, do której zostaniesz przekierowany, wesprzesz moją stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *