Język włoski,  Nauka,  Wszystkie wpisy

Finanse osobiste – włoskie kanały YouTube [approccio lessicale]

Jeśli interesuje was tematyka finansów osobistych, jesteście fanami Michała Szafrańskiego lub Marcina Iwucia, dziś przedstawię wam włoskie kanały o podobnej tematyce. Zgodnie z podejściem leksykalnym (approccio lessicale) najlepiej przyswajamy słownictwo z dziedziny, którą się interesujemy i którą znamy języku ojczystym. Słuchać i czytać należy jak najczęściej, by zwiększać ekspozycję na słownictwo i nowe struktury, oraz przede wszystkim powinno nam to sprawiać przyjemność. Wybierajcie więc materiały, których słuchacie z przyjemnością i zaangażowaniem.

Christina Nolli

Christina na swoim kanale opowiada o tym, jak oszczędzać i inwestować. Wszystkie wpisy opiera na swoim doświadczeniu. Mówi bardzo wyraźnie i dość wolno. Słucha się ją z prawdziwą przyjemnością. Kanał idealny również dla osób całkiem początkujących w dziedzinie finansów.

Christina Nolli

Arcangelo Caiazzo

Arcangelo Caiazzo wprowadzi was we włoski świat inwestycji, oszczędności i dochodu pasywnego. Bardzo skrupulatnie przygotowuje swoje materiały i przedstawia swoją osobistą drogę do niezależności finansowej.

Arcangelo Caiazzo

Io investo

Io investo to coraz popularniejszy we Włoszech kanał o finansach i inwestycjach. Kanał prowadzą Danilo Zanni i Alessandro Moretti. Ten pierwszy mówi zdecydowanie wolniej, drugi dużo szybciej. Obaj opowiadają o finansach i inwestycjach w ciekawy i łatwy do zrozumienia sposób.

Io investo

Pietro Michelangeli

Pietro tłumaczy wszystko wolno i dokładnie. Regularnie publikuje nowe nagrania i opisuje najaktualniejsze trendy i ciekawostki. Mówi powoli i wyraźnie, więc z przyjemnością i zrozumieniem możecie posłuchać również bardziej zawiłych kwestii związanych z finansami i inwestycjami.

Pietro Michelangeli

Praktyczne rady:

  • wybierz kanał, który najbardziej cię zaciekawił i słuchaj go co najmniej dwa razy w tygodniu;
  • załóż zeszyt lub folder w komputerze i zapisuj regularnie całe struktury i zwroty, które pojawiają się najczęściej w oglądanym materiale. Rób tematyczne listy słówek i ich połączeń, najlepiej w formie tabelek np.:
verbisostantivo
fare
muovere
prevenire
respingere
ribattere
un’obiezione
sostantivoaggettivi
obiezionegrave
seria
filosofica
giuridica
profonda
  • wpisuj pojedyncze słowa oraz ich połączenia w wyszukiwarkę Youglish.com (otrzymasz w ten sposób wiele materiałów wideo, w których pojawiają się dane słowa/zwroty), to dobry sposób na naukę słówek wraz z kontekstem,
  • wypisuj całe zwrotu, które mogą ci się przydać w różnych sytuacjach (np. powitania i pożegnania, wprowadzenie do tematu i jego podsumowanie).

Jeśli śledzicie inne kanały z tej tematyki w języku włoskim, podzielcie się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *