Egzaminy CELI (Certificati di Lingua Italiana)
CELI to oficjalny certyfikat języka włoskiego wydawany przez Uniwersytet dla obcokrajowców w Perugii – Università per Stranieri di Perugia. Perugia, podobnie jak Siena, to miasto języka włoskiego, do którego każdego roku przyjeżdżają setki obcokrajowców pragnących szlifować język włoski i zdać egzamin certyfikatowy z języka włoskiego (CELI), który otwiera wiele możliwości zawodowych i edukacyjnych we Włoszech oraz za granicą.
W latach 50-tych Guido Piovene w ten sposób opisywał uniwersytecki klimat tego pięknie położonego, pełnego zabytków miasta:
Na corso Vanucci słyszy się wciąż obce języki oraz włoski z akcentem cudzoziemskim. Wątek kosmopolityczny wnoszą tu turyści, których – poza wielkimi miastami – spotyka się najwięcej właśnie w Perugii oraz w Sienie. Jest to jednak kosmopolityzm bardziej swojski, który wywodzi się z tutejszego Uniwersytetu dla Cudzoziemców, gdzie odbywają się kursy języka włoskiego, geografii, historii, doktryn filozoficznych, literatury, sztuki włoskiej i etruskologii. Ufundowany w celu szerzenia wiadomości o Włoszech wśród cudzoziemców, mieści się w pięknym barokowym pałacu. Studiuje tu młodzież z osiemdziesięciu krajów, a często i ludzie starsi, należący do rzeszy specyficznych podróżników, których nazywano dawniej miłośnikami sztuki: pielgrzymami piękna, mistycy, esteci, poszukiwacze Boga. Jest to zatem kosmopolityzm sui generis, składający się z ludzi, którzy zatrzymują się na długo w Perugii, biorą udział w życiu warstw średnich, mieszają się z życiem miasta i przesiąkają jego obyczajami.
Wszystkim, którzy mają taką możliwość, gorąco polecam naukę stacjonarną w Perugii. O tym doświadczeniu był jeden z poprzednich wpisów. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie certyfikatowi CELI, przygotowaniom i materiałom do niego.
Egzaminy CELI nie należą do najprostszych, dają jednak wiele uprawnień, więc warto poświęcić czas na przygotowanie się do nich. Certyfikat CELI 3 potwierdzający znajomość na poziomie B2 pozwala na podjęcia nauki na włoskiej uczelni na kierunkach przewidzianych dla obcokrajowców. Certyfikat CELI 4 i CELI 5 (C1, C2) umożliwi wam naukę na wszystkich kierunkach na włoskich uczelniach na równi z włoskimi kandydatami na studia (niektóre kierunki wymagają czasem znajomości na poziomie C2). Certyfikaty CELI (Certificati di Lingua Italiana) są uznawane przez włoskich i międzynarodowych pracodawców. Oczywiście możecie zdecydować się na zdawanie odpowiedników certyfikatu CELI – czyli certyfikatów CILS lub PLIDA. Każdy z nich jest trochę inny. CELI, mimo iż uchodzi zwykle w opinii uczących się włoskiego za trudniejszy niż pozostałe (zwłaszcza, że wcześniej za błędną odpowiedź w teście groziły zdającym punkty ujemne), uważany jest często przez Włochów za ten bardziej prestiżowy. Egzaminy CILS i PLIDA dają jednak te same uprawnienia, więc wybór należy do was.
CELI podzielony jest na pięć poziomów trudności. Macie więc do wyboru:
CELI 1 = A2
CELI 2 = B1
CELI 3 = B2
CELI 4 = C1
CELI 5 = C2
Egzaminy te możecie zdawać niemal na całym świecie. W Polsce możecie podejść do nich np. we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie, na jego stronie znajdziecie więcej aktualnych informacji o terminach i zapisach. Egzaminy CELI można zdawać również m.in. w Tarnowie, Warszawie, Lublinie i Bielsku-Białej.
Na stronie Università per Stranieri di Perugia znajdziecie dokładne wytyczne dla wszystkich pięciu poziomów egzaminu, typy zadań i poleceń (część pisemna i ustna), oraz przykładowe testy (prova d’esame jest do pobrania na tej samej stronie).
Jeśli macie problem ze zrozumieniem podziału poziomów kompetencji języka na 6 stopni (A1, A2, B1, B2, C1, C2), przystępnie wyjaśni wam to w języku włoskim Lukrecja (nagranie dostępne jest również z polskimi napisami):
Poza opanowaniem języka włoskiego na danym poziomie, niezbędne jest też gruntowne przećwiczenie testów i wszystkich typów zadań, które pojawiają się na egzaminie. Najlepsze do tego są specjalnie opracowane zeszyty ćwiczeń z przykładowymi kompletami testów. Przygotowując się do egzaminów CELI zwróćcie uwagę na limit czasu, który jest dokładnie określony na każdego typu zadań. Polecam pracę z przykładowymi testami językowego wydawnictwa Ornimi Editions.