Przewodnik

Pod słońcem Toskanii

IMGP1981obcieta

Cortona stała się sławna na całym świecie dzięki komedii romantycznej “Pod słońcem Toskanii” z 2003 roku, nakręconej na podstawie książki autobiograficznej Frances Mayes o tym samym tytule. Przez wiele lat po premierze turyści z całego świata tłumnie odwiedzali Toskanię, a w szczególności Cortonę, która za sprawą ekranizacji stała się symbolem romantycznego, idyllicznego, toskańskiego miasteczka. To tu bohaterka filmu, grana przez Diane Lane, amerykańska pisarka po ciężkim rozwodzie postanawia rozpocząć nowe życie, kupując i remontując zaniedbaną willę, ucząc się włoskich zwyczajów, sztuki gotowania i poznając mieszkańców miasta. Film sprawił, że każdy odwiedzający pragnie zobaczyć w Cortonie miejsca znane mu z filmu i z książki.

Słynna willa Bramasole (pragnienie słońca) znajduje się przy ulicy via Case Sparse le Contesse 207. Z łatwością rozpoznacie ją po żółtym kolorze, zielonych okiennicach i niewielkim balkonie, z którego codziennie rano filmowa Frances pozdrawiała samotnego, milczącego staruszka składającego kwiaty w pobliskiej kapliczce. W rzeczywistości jednak kapliczka znajduje się nieco dalej od willi i nie widać jej z balkonu. Kilka lat po nakręceniu filmu willa została gruntownie wyremontowana i przerobiona na elegancką rezydencję, którą można dziś wynająć na wakacje. Teraz nazywa się Villa Laura i oferuje swoim gościom prawdziwe luksusy w przepięknym toskańskim otoczeniu.

Przybywający do miasteczka wielbiciele filmu najczęściej szukają w centrum fontanny, do której wchodziła ekscentryczna Katherine, jak Anita Ekberg w filmie “La Dolce Vita”. Fontanna została jednak zbudowana w centrum na Piazza Luca Signorelli specjalnie na potrzeby filmu. Mieszkańcy miasteczka tak ją polubili, że konstrukcję zostawiono na placu jeszcze na kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć do filmu. Mimo tych kilku niezgodności spacerując po uliczkach starego miasta poczujecie sielską atmosferę, która tak oczarowała Frances Mayes, że postanowiła się tu przenieść na stałe z San Francisco. Jadąc ze wzgórza, gdzie znajduje się historyczne centrum miasta, w stronę kortów tenisowych zobaczymy oryginalną willę, którą kupiła i opisywała w swoich książkach pisarka. Ta prawdziwa prezentuje się jeszcze okazalej, usytuowana na wzgórzu, majestatyczna, w kolorze przybrudzonej pomarańczy, z pięknym, dużym ogrodem i wspaniałym widokiem na Val di Chiana. Do dziś można tu spotkać pisarkę, która rozsławiła urokliwą, spokojną Cortonę na cały świat.

IMGP1988

 Jeśli jeszcze nie czytaliście książki, polecam ją teraz też w formie audiobooka z doskonałą polską aktorką – Danutą Stenką.

9 komentarzy

 • Aga

  Byłam w Toskanii i jestem w niej po uszy zakochana 🙂 We Włoszech ogółem byłam pięć razy i ciągle mi ich mało 🙂 Byłam w wielu krajach,ale tylko Włochy darzę tak ogromną sympatią 🙂

 • Patrycja

  Czy tabliczka z filmu pod którą codziennie rano składał kwiaty staruszek jest dostępna dla turystów? To mój najukochańszy fragment filmu, będę zwiedzać Cortonę we wrześniu i bardzo chciałabym zobaczyć ten “ołtarzyk” 🙂

  • wlochysubiektywnie

   Niestety ołtarzyka nie znajdziesz koło willi, bo nigdy go tam nie było. Nie w miejscu, które byłoby widać z balkonu. Powstał na potrzeby filmu, tak jak fontanna na Piazza Luca Signorelli. Miejscowi tak ją polubili, że została tam jeszcze na kilka miesięcy po kręceniu filmu.
   Na googlemaps można podejrzeć willę z filmu po wpisaniu tego adresu: 207 Case Sparse Le Contesse, Campaccio, Toskania. Ale może lepiej zrobić sobie niespodziankę we wrześniu i nic nie podglądać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *