Wszystkie wpisy

Cinque Terre

To niezwykle kolorowe miejsce, wkomponowane harmonijne w strome zielone wzgórza Ligurii, przez lata było odcięte od świata. Poza głównymi turystycznymi szlakami, ukryte w trudno dostępnym miejscu. Sytuację poprawiła stopniowo budowa połączenia kolejowego. Później powstała także droga, która jeszcze w latach 50-tych była w budowie. Przez wieki miejscowa ludność trudniła się rybołówstwem i produkcją wina i oliwy. Dziś jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech. 70 lat temu w ten sposób, mało wtedy jeszcze znane Cinque Terre, opisywał Guido Piovene podczas podróży po całych Włoszech:

Przecinająca je linia kolejowa przebiega prawie wyłącznie w tunelach, a szosa jest w budowie i jej odcinki nie są ze sobą jeszcze połączone […] Mało kolorowo, raczej monotonnie, lecz wszystko lśni jak emaliowane; i nie za wiele do oglądania: winorośl, kaktus, agawa, w połowie zbocza domki nie zamieszkane, służące do wytłaczania winogron i wyrabiania moszczu […] Cinque Terre przecięte linią kolejową Genua-Rzym są mimo to ukryte przed ludzkimi oczyma, znajdując się poza obrębem utartych szlaków turystycznych. [1]

 

Dziś szlak turystyczny prowadzi właśnie tu, do kolorowych, zachwycających, zatłoczonych w sezonie Cinque Terre, czyli pięciu miejscowości: MonterossoVernazzaCornigliaManarola i Riomaggiore. Cinque Terre zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Powodem tego wyróżnienia była między innymi niezwykła harmonia między architekturą a przyrodniczymi walorami wybrzeża, równowaga i spójność między ludzką działalnością i naturą. Kolorowe budynku podkreślają piękno miejscowej przyrody, nie zaburzając jej, lecz dodając niezwykłego uroku, który co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. To malownicze miejsce od lat inspiruje również artystów.  Pochodząca z Izraela Dina Bova stworzyła kilka lat temu oryginalny fotomontaż łączący ze sobą piękno miejscowości Manarola z historią Wieży Babel.

Babylon – Made in Italy – Dina Bova

Źródło: https://www.dinabova.com/?lightbox=image_1vtd

Dina Bova zgodziła się dziś napisać specjalnie dla nas w kilku zdaniach o genezie powstania swojego dzieła Babylon – Made in Italy:

Dzieło zostało zainspirowane historią  Wieży Babel przedstawioną na słynnym obrazie Pietera Bruegela „Wieża Babel” oraz moją ostatnią podróżą do pięknych Cinque Terre we Włoszech. Widok tego niezwykłego miejsca wywołał we mnie skojarzenia z Wieżą Babel i zainspirował do stworzenia mojej osobistej, nowoczesnej wieży z domów. Wieża w moim dziele sięga wysoko nieba i chmur, i jest we włoskim stylu – z praniem wywieszonym na zewnątrz. Domy budujące wieżę są wykrzywione, by podkreślić chwiejność. Do tego zainspirowała mnie natomiast twórczość austriackiego malarza Egona Schiele.

“Babylon – Made in Italy” został zdobył drugą nagrodę w konkursie PX3-Paris w 2014 roku. Zachęcam was również do zapoznania się z innymi dziełami Diny na jej stronie: https://www.dinabova.com/

Cinque Terre już w przeszłości inspirowały wielu artystów. Miejsce to uwielbiał szczególnie Eugenio Montale – włoski pisarz i poeta, zdobywca nagrody Nobla (1975). Spędził tu dużą część swojego dzieciństwa, a w dorosłym życiu chętnie spędzał w Monterosso letnie miesiące, gdzie oddawał się twórczości literackiej. Jego rodzice mieli tu willę. Jego wiersze opisują często tak dobrze mu znane od dzieciństwa piękne, strome, słoneczne tereny.

Pięć urokliwych miasteczek: MonterossoVernazzaCornigliaManarola i Riomaggiore od wieków zdobi też dzieła włoskiej literatury. Miejsca te goszczą na stronach takich twórców jak: Dante, Boccaccio, Petrarca. Ta część wybrzeża określana jest często Zatoką Poetów (Golfo dei Poeti). Prócz Eugenio Montale w miejscu przebywali także chętnie, w poszukiwaniu inspiracji, Lord Byron czy Percy Schelley. Zachwycająca riwiera inspirowała przez wieki również malarzy. Riomaggiore uwiecznił na swych obrazach m.in. Telemaco Signorini (ok. 1895).

 

 

źródła:

Guido Piovene, Podróż po Włoszech, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977

https://web.archive.org/web/20150717000357/http://www.parconazionale5terre.it/documentazione.asp?id_lingue=1

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *