Ciekawostki,  Lacjum,  Przewodnik,  Rzym,  Wszystkie wpisy

SPQR – najdłużej funkcjonujący akronim świata

Akronim SPQR można spotkać w Rzymie niemal na każdym kroku. Na pokrywach od studzienek, koszach na śmieci, budynkach, pomnikach. Napis SPQR jest nieodłącznym elementem rzymskiej scenerii. Stanowi niemal logo miasta. Historia najstarszego z akronimów, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego, sięga czasów Cycerona. To skrót od Senatus PopulusQue Romanus, czyli „senat i lud rzymski”. Tymi słowami Rzymianie określali swoje państwo. Znak SPQR tatuowany był także na ciałach ówczesnych rzymskich żołnierzy. W ten sposób można było łatwiej zidentyfikować poległych w walce.

Dziś od Włochów usłyszeć też możecie zupełnie inne żartobliwe rozwinięcie: Sono Pazzi Questi Romani, czyli: „Ci Rzymianie są szaleni”. W ten sposób rozszyfrowywał skrót także Obeliks w słynnej serii komiksów Asterix. Uważa się jednak, że to włoski komik Marcello Marchesi jest autorem tego zabawnego tłumaczenia. Skrót doczekał się przez lata innych licznych, często żartobliwych przeinaczeń.

Akronim SPQR jest do dnia dzisiejszego elementem herbu Rzymu.

Mary Beard to znana brytyjska badaczka starożytnych dziejów Włoch. Napisała niezwykle ciekawą książkę o historii starożytnego Rzymu, której częścią tytułu jest właśnie akronim SPQR. Dzięki naukowym odkryciom ostatnich lat przedstawia czytelnikom zupełnie nowe fakty dotyczące życia sprzed 2 tysięcy lat. W 2005 roku w greckim klasztorze odkryto manuskrypt starożytnego lekarza Rzymu. Dzięki niedawnym badaniom odchodów z kloacznego dołu w mieście Herkulanum, odkryto, co Włosi spożywali w czasach starożytnych. Badania mikroskopowe wykazały na tym materiale, iż były to głównie jajka i jeżowce. Nowa technologia i nowe odkrycia źródeł sięgających I w. p.n.e. pozwoliły napisać zupełnie nową historię Rzymu, odkrywając przed nami fakty, które dopiero po ponad 2 tysiącach lat wychodzą na światło dziennie. Zachęcam was do fascynującej podróży w starożytny świat z brytyjską badaczką historii Włoch. Zachęcam także do posłuchania z nią wywiadu w języku angielskim, w którym sama zachęci was do swojej najnowszej książki SPQR Historia starożytnego Rzymu:

Bestsellerem okazała się także jej książka o Pompejach (wyd. REBIS, 2010). Mary Beard znana jest również z programów BBC dotyczących dawnych dziejów Włoch.

W kolejnych wpisach przyjrzymy się historycznym ciekawostkom, które można wyłowić z książki. A jeśli chcecie wyławiać je sami, książkę SPQR. Historia starożytnego Rzymu kupić możecie TU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.