Język włoski,  Nauka

Materiały do samodzielnej nauki włoskiego

Nie namawiam was do całkowicie samodzielnej nauki, zwłaszcza na samym początku. Jednak wiedza, którą musicie przyswoić, to później w dużej mierze praca własna – czas poświęcony na zapamiętanie odmiany czasowników, reguł gramatycznych, na słuchanie audycji radiowych, podcastów, oglądanie filmów oraz mówienie (do tego jednak potrzebny jest nauczyciel, drugi uczeń lub rodowity Włoch, chyba że lubicie mówić sami do siebie). Jednak również naukę mówienia i wymowę możecie znacznie przyspieszyć samodzielnymi ćwiczeniami (omawiany już we wcześniejszym wpisie tzw. shadowing). O materiałach i kursach dostępnych online pisaliśmy tydzień temu.

Dziś przedstawię wam podręczniki, które są opracowane w sposób umożliwiający efektywną, samodzielną naukę.

Pierwszym proponowanym podręcznikiem jest Qui Italia (Mazzetti Alberto, Falinelli, Servadio Bianca, Santeusanio Nicoletta). Zawiera teksty z najbardziej przydatnym w komunikacji słownictwem, struktury gramatyczne do samodzielnych ćwiczeń i wszelkie niezbędne wyjaśnienia. Seria obejmuje podręcznik na poziomie A1-A2, poziomie intermedio B1 oraz poziomie B2. Tu możecie je nabyć aktualnie w korzystnej cenie z rabatem.

Inną ciekawą pozycją od podstaw z polskimi objaśnieniami jest Włoski w 3 miesiące wydawnictwa PONS. Aktualnie niestety nigdzie niedostępny. Może uda wam się jednak zdobyć używany. Książka zawiera wiele dialogów z tłumaczeniami, objaśnienia gramatyki i listy słówek użytych w danym rozdziale. Do książki dołączone są również nagrania.

Dla osób nie przepadających za przydługimi wyjaśnieniami gramatycznymi polecam, jako podręcznik dodatkowy, serię Włoski w tłumaczeniach (Katarzyny Foremniak) na różnych poziomach zaawansowania (4 części). Na marginesie znajdziecie podstawowe objaśnienia gramatyczne, a podstawową treść książki stanowią przykładowe zdania z tłumaczeniem. Do książki dołączone są także nagrania na płycie.

Bardzo dobrymi podręcznikami są książki włoskiego wydawnictwa Guerra Edizioni: L’Italiano e l’Italia (Marcello Silvestrini, Claudio Bura i in.). Polecane są one m.in na kursach włoskiego na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii.

Może macie jakieś swoje ulubione podręczniki, których nie wymieniam. Podajcie tytuł i to, co szczególnie się wam w nich spodobało.

 

Na wszystkie książki kupione na stronie inbook.pl dostaniecie rabat w wysokości 5% (ważny do 30.10.2018). Kod rabatowy: mxvtdu5e (na wszystkie produkty).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.